Przygotowaliśmy dla was kompleksowy poradnik o siłownikach do bram – wymieniamy ich rodzaje oraz wskazujemy wady oraz zalety każdego z tych rozwiązań. Zdecydowanie warto przeczytać o tym przed montażem!
Zanim przejdziemy do meritum – kilka zdań wstępu. Otóż siłowniki do bram wchodzą w skład automatyki do bram, dzięki której możliwe jest bez wysiłkowe i wygodne korzystanie z bram. Napędy do bram całkowicie automatyzują proces otwierania i zamykania bramy – nie trzeba robić tego ręczne (wystarczy tylko nacisnąć guzik na pilocie).
Nic dziwnego, że jest to popularne rozwiązanie – ono znacznie podnosi komfort życia. Jednak przed montażem siłowników do bramy, warto dowiedzieć się o nich więcej, poznając m.in. ich wady i zalety. Przygotowaliśmy dla was czytelne zestawienie.
Rodzaje siłowników do bram
Podział siłowników do bram prezentuje się następująco:
Siłowniki do bram – kilka słów o każdym z rodzajów
Zanim przejdziemy do zalet i wad każdego z tych siłowników, warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. To ważne, aby przed podjęciem decyzji o montażu wiedzieć, na co się decydujemy.
Siłowniki do bram przesuwnych
Takie siłowniki montuje się przy bramach, które otwierają się wzdłuż ogrodzenia. Co ważne, bramy przesuwne wymagają tylko jednego siłownika (stanowi on cały napęd bramy). Co więcej, tego typu siłowniki posiadają tzw. funkcję furtki dla człowieka bądź np. roweru, czyli pozwalają tylko na częściowe otwarcie bramy.
Siłowniki do bram przesuwnych zostały bardzo dokładnie opisane na stronie Ivel: https://ivel.pl/k713,automatyka-automatyka-bram-silowniki-do-bram-przesuwnych.html – można tam znaleźć naprawdę wiele ciekawych informacji. Sklep Ivel oferuje napędy do bram przesuwnych od najlepszych producentów, więc można tam również zakupić cały sprzęt. Polecamy.
Siłowniki do bram skrzydłowych
Można wyróżnić kilka rodzajów napędów do bram skrzydłowych, a mianowicie: śrubowy napęd do bramy skrzydłowej, napęd do bramy z ramieniem łamanym oraz napędy podziemne do bramy skrzydłowej.
Wszystkie te napędy do bram skrzydłowych zostały dokładnie opisane tutaj: https://ivel.pl/k714,automatyka-automatyka-bram-silowniki-do-bram-skrzydlowych.html. Uważamy, że nie ma sensu kopiować tej treści – tym bardziej, że została ona stworzona przez specjalistów z Ivel. Siłowniki do bram skrzydłowych znajdują się w stałej ofercie sklepu.
Siłowniki do bram skrzydłowych są napędzane poprzez ruch skrzydeł bramy – jest on inicjowany za pomocą przycisku lub pilota. Wybierając tego rodzaju napęd, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim:
liczbę skrzydeł bramy,
długość i ciężar skrzydła,
odległość bramy od krawędzi słupka,
częstotliwość użytkowania bramy.
Siłowniki do bram garażowych
No i w końcu siłowniki do bram garażowych. Oprócz nich w skład całego napędu wchodzą jeszcze: centrala sterująca i szyna jezdna. Opierają się one na automatycznym ruchu: otóż poprzez specyficzny ruch cięgna połączonego z górnym panelem bramy siłownik do bramy garażowej ciągnie płaszcz bramy ku górze, aby ją otworzyć, lub popycha, aby ją zamknąć.
Podobnie jak w powyższych przypadkach także i tutaj odsyłamy na stronę sklepu Ivel po więcej informacji: https://ivel.pl/k712,automatyka-automatyka-bram-silowniki-do-bram-garazowych.html. Siłowniki do bram garażowych zostały tam naprawdę dokładnie opisane. Przy okazji warto też zobaczyć ofertę sklepu, gdyż dostępne są tam napędy do bram garażowych z najwyższej półki.
Zalety i wady siłowników do bram
Siłowniki do bram przesuwnych
– oszczędność miejsca;
– prosty wybór (cały napęd to tylko jeden siłownik);
– odporność na trudne warunki atmosferyczne (np. na silny wiatr).
– konieczność regularnej konserwacji toru, po którym porusza się brama (szczególnie w zimie);
– nie wszędzie będzie możliwy ich montaż, ponieważ tego typu napędy potrzebują długiej i prostej linii wzdłuż ogrodzenia.
Siłowniki do bram skrzydłowych
– elegancka prezencja (takie bramy są klasyczne i pasują do wielu aranżacji przestrzeni);
– możliwość otwierania sekwencyjnego (czyli np. tylko jednego skrzydła bramy);
– małe wymagania co do przestrzeni bocznej.
– potrzebują sporo miejsca na otwierające się skrzydła;
– taka brama z napędem skrzydłowym nie jest odporna np. na silny wiatr;
– montaż jest dużo bardziej skomplikowany niż w przypadku napędów do bram przesuwnych.
Siłowniki do bram garażowych
– wygodne użytkowania bramy, łatwy wjazd do garażu;
– zwiększenie bezpieczeństwa nieruchomości.
– napęd do bramy garażowej jest złożony, składa się z wielu elementów, przez co montaż może być trudny;
– bramy garażowe z napędem niekiedy generują spory hałas przy otwieraniu i zamykaniu.
Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas kompleksowy poradnik okaże się pomocny! Czekamy na wasze opinie w komentarzach ☺.